Vypsali jsme pro vás nové rozkošššné workshopy!  Více najdete v kategorii: služby-->workshopy&přednášky :)

Co nám (ne)řekli v sexuální výchově?

Taky občas přemýšlíte, jaké by to bylo, kdybychom měli ve škole zavčas kvalitní sexuální výchovu? Já často. A vždycky si říkám, jak by to asi ovlivnilo můj život. A nejen ten sexuální. Vždycky dojdu ke stejnému závěru- ovlivnilo by mě to velmi významně. Protože sex je jeden ze základních kamenů našeho života. Ať už ho provozujeme nebo ne. Je to součást naší životní síly, naší ŽIVOčišnosti, naší existence.

Když dospíváme, nikdo se s námi o sexu moc nebaví, většinou se dbá jen na to, že když už k “tomu” nedej bože dojde, hlavně ať je to bezpečné! Ať neotěhotníš nebo nechytneš nějakou tu pohlavní chorobu! To je asi všechno, co jsem si odnesla ze sexuální výchovy na základní škole. Kromě vzorků vložek a tampónů, samozřejmě. Pořád slyším to trapné hihňání svých spolužáků a spolužaček, i když jsme vlastně všichni prahli po tom, dozvědět se o tom mystériu víc. Toužili jsme vědět, jaké pocity to přináší, jak se to dělá, jestli je to bolestivé nebo naopak extatické… ale v zajetí, ještě pořád žijící společenské tabu bubliny, jsme se zmohli akorát na puberťácké hihňání, protože kdybychom se o to zajímali víc, výsměch by se přesunul na nás.

Doma se o sexu mluvilo ještě míň, jak ve škole, navíc tady nebylo přípustné ani to puberťácké hihňání. Nejlepší strategie byla “dělat, jako kdyby to neexistovalo”, než přijde neúnosně akutní situace, kde se zmíní alespoň to “tak hlavně použijte ochranu..”. Pro mě osobně byla největší muka, když jsme se s rodiči dívali na Ordinaci v Růžové zahradě a byla tam zmínka o kondomech nebo milostná scéna a já jsem v tu chvíli předstírala, že jsem neviditelná..myslím, že se mi po dobu těchto scén dařilo dokonce i nedýchat. Uf, to byly časy!

První setkání s něčím “lechtivým” přišlo, když jsem se dívala právě na díl Ordinace, který jsem nestihla a rodiče mi ho natočili na videokazetu. Pustila jsem si ho, ale shodou okolností se na ni natočil i seriál, který už byl s hvězdičkou a jel hned po tom. Byl to Sex ve městě! A jako první scéna byl souložící pár…Tak jsem to vypnula a běžela jsem s tou kazetou k mojí kamarádce, že jí musím něco ukázat! Seděly jsme tehdy u televize jako přibité a pozorovaly, co se tam děje. Byla jsem naprosto fascinovaná a chtěla jsem o tom aktu vědět víc. Ale nevěděla jsem, kde se to dozvím…jestli to vyplyne přirozeně, až budu dospělá nebo se o tom budeme učit…anebo mě do toho někdo zasvětí? Ani jedno se samozřejmě nekonalo. Nikoho jsem se zeptat nechtěla, protože jsem cítila stud. Vždyť o tom nikdo pořádně nemluví, tak nebudu ani já.

Přála bych si, aby mi někdo řekl o orgasmu. O pohlavních orgánech muže a ženy. O tom, jak je důležité zkoumat svoje tělo a umět si nastavit hranice. O tom, že porno není kvalitní edukační pomůcka. O ženské cykličnosti a o tom, jak to mají muži a jak ženy. O tom, jak přirozená je masturbace a to, že nás něco vzrušuje. Přála bych si vyrůstat s pocitem, že sex není tabu.

Kolik z nás má to štěstí, že dostane v době dospívaní kvalitní informace o sexualitě? Myslím, že moc ne. Pamatuji si, jak Samantha v seriálu Sex ve městě říkala, že jestli bude mít chlapečka, vysvětlí mu všechno o ženské vagíně, aby byl v budoucnu kvalitním partnerem. Možná je to pro někoho přitažené za vlasy, ale možná právě tohle naše společnost potřebuje. Společnost, ve které 99% kluků vyrůstá na lehce dostupném pornu, kde žena vyvrcholí v každé poloze, při jakékoliv penetraci, často bez předehry. V pornu, kde má 90% žen vyumělkované vagíny za pomoci labioplastiky a přibarvením na růžovo, většinou i bez ochlupení… Kde ženy vypadají jako panenky Barbie, které jsou generátory vzrušujících vzdechů s bezemočním a laciným výrazem ve tváři. A proto mi ta představa, zasvěcení (nejen chlapců) do tajů ženského těla, nepřijde zase tak od věci.

Kolik mužů, se kterými jste chodily, mělo povědomí o tom, co se ženám opravdu líbí? Jak vypadá klitoris v celé svojí kráse a jaké polohy vedou k jeho lepší stimulaci? A teď si sáhneme do našeho vlastního svědomí…kolik z nás žen zná odpověď na tyto otázky? Co se líbí nám? Jak vypadá orgán, který slouží jen k tomu, aby nám přinášel extatické pocity a slast? Při čem se cítíme blaženě?

Ať už jsme měli sexuální výchovu jakoukoliv…dobrou nebo špatnou…každý den máme novou příležitost objevovat. Svoje tělo, svoje potřeby, touhy, erotogenní zóny a to, co nám přináší slast. Máme možnost změnit to, jakým směrem se dnes sexualita vyvíjí ať už jen tím, že to budeme zkoumat sami nebo se svým partnerem/partnerkou nebo budeme natolik odvážní, že to budeme sdílet s našimi dětmi a dávat jim základy na kvalitní sexuální život, které jsme sami neměli.

 
S láskou, Zuzana